Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամների մամուլի ասուլիսը
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները դեկտեմբերի 4-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում մանրամասներ են ներկայացրել ՍԾՏՀ ԽՎ-ի 50-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ, որը տեղի է ունեցել օրեր առաջ Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիեւում:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ Վեհաժողովի 50-րդ հոբելյանական նիստի բացման սկզբում, երբ պատվիրակության անդամները մոտ մեկ ժամ սպասում էին դահլիճում, պատվիրակությունների ղեկավարները ՍԾՏՀ ԽՎ-ի գլխավոր քարտուղարի եւ Ուկրաինայի պատվիրակության ղեկավարի նախաձեռնությամբ առանձնացել եւ հարց են քննարկել: «Կասկածելի էր նման ձեւաչափով քննարկումը: Այդ քննարկմանը չէր հրավիրվել միայն ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը»,- ասել է Գագիկ Մինասյանը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ պատվիրակության կողմից այս քայլը որակվել է իբրեւ վիրավորանք ոչ միայն հայկական պատվիրակության, այլեւ բոլոր պատվիրակությունների եւ ընդհանուր կառույցի հանդեպ:
Ավելի ուշ պարզվել է, որ ընդունված Հռչակագրում տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների վերաբերյալ փոփոխություն է կատարվել, ինչն ամբողջությամբ հակասում է միջազգային իրավունքի, տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների ազատ ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքներին:
Ըստ պատվիրակության անդամ Վահե Էնֆիաջյանի՝ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի քսանհինգամյա պատմության ընթացքում նման դեպք չի եղել. «Նման աշխատաոճն անընդունելի եւ դատապարտելի է ցանկացած խորհրդարանական վեհաժողովի համար: Իբրեւ բողոքի նշան՝ հայկական պատվիրակությունը լքել է Վեհաժողովի դահլիճը»:
Ավելի ուշ հայկական պատվիրակությունը վերադարձել է դահլիճ եւ Գագիկ Մինասյանը հանդես է եկել կարճ հայտարարությամբ:
Ըստ Գագիկ Մինասյանի՝ Հռչակագրում Վեհաժողովի կողմից ընդունված այդ կետը որեւէ էական ազդեցություն չի կարող ունենալ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման վրա: «ՍԾՏՀ ԽՎ-ն տնտեսական ուղղվածություն ունեցող կառույց է եւ բացարձակ անկախ չէ: Այս երկու կարեւորագույն հանգամանքները թույլ են տալիս նշելու, որ այս կառույցի որոշումները չունեն այն ուժը, որն ունեն այլ խորհրդարանական վեհաժողովների որոշումները»:
Ըստ Աղվան Վարդանյանի, ընդունված Հռչակագիրը վերաբերում էր ՍԾՏՀ ԽՎ-ի գործունեության 25-ամյակին եւ պարզապես անհեթեթություն էր նմանօրինակ քաղաքական ձեւակերպում ընդունել նման փաստաթղթում:
Աղվան Վարդանյանը եւս ընդգծել է, որ ընդունված Հռչակագիրը չի կարող ազդեցություն ունենալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցի վրա, եւ այն ավելի շատ ուղղված է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ. «Եվ այս համատեքստում ՍԾՏՀ ԽՎ-ի գլխավոր քարտուղարը, ով ազգությամբ ադրբեջանցի է, փորձեց ինչ-որ մի բան անել՝ իր գործունեությամբ եւ հայտարարություններով վնաս հասցնելով կառույցի վարկանիշին եւ շահերին»:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամները նշել են, որ ՌԴ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է Հռչակագրին՝ անընդունելի որակելով նման գործելաոճը:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամները ափսոսանք են հայտնել, որ հայաստանյան լրատվամիջոցները, լինելով անհրաժեշտ չափով չտեղեկացված, սխալ գնահատականներ են հնչեցրել Հռչակագրի եւ հայկական պատվիրակության գործունեության վերաբերյալ:
Պատվիրակության անդամները նշել են, որ հետագա գործունեության հետ կապված մշակվում են որոշակի ծրագրեր եւ ռազմավարական քայլեր:

4 декабря члены делегации НС РА в ПАЧЭС созвали пресс-конференцию, на которой сообщили подробности работы состоявшегося на днях в Украине 50-го пленарного заседания ПАЧЭС.
Глава делегации НС РА в ПАЧЭС Г.Минасян сообщил, что в начале открытия 50-го юбилейного заседания ПА, когда члены делегаций около часа ждали в зале, главы делегаций по инициативе генсека ПАЧЭС и руководителя украинской делегации собрались для обсуждения какого-то вопроса. “Обсуждение в подобном формате было подозрительным. Не был приглашен лишь руководитель делегации НС РА”, - заметил Г.Минасян, подчеркнув, что этот шаг был расценен как оскорбительный не только для делегации НС РА, но и всех других делегаций и структуры в целом.
Вскоре выяснилось, что в принятую Декларацию внесено изменение о существующих в регионе конфликтах, что целиком противоречит принципам международного права, территориальной целостности и права народов на самоопределение.
По мнению члена делегации В.Энфиаджяна, за 25-летнюю историю ПАЧЭС такого случая не было: “Подобный стиль работы недопустим и предосудителен для любой парламентской ассамблеи. В знак протеста армянская делегация покинула зал Ассамблеи”.
Позднее делегация НС РА вернулась в зал заседаний, и Г.Минасян выступил с кратким заявлением.
Согласно Г.Минасяну, принятый Ассамблеей пункт Декларации какого-либо существенного влияния на урегулирование карабахской проблемы не может иметь. “ПАЧЭС – абсолютно независимая структура экономического направления и решения данной структуры не имеют той силы, которую имеют решения других парламентских ассамблей”, - подчеркнул глава делегации НС.
По А.Варданяну, принятая Декларация касалась 25-летней деятельности ПАЧЭС и принятие подобной политической формулировки в таком документе было просто абсурдным.
Он также подчеркнул, что принятая Декларация никак не может повлиять на урегулирование НК-конфликта и скорее направлена против РФ. “В этом русле генсек ПАЧЭС, по национальности азербайджанец, попытался что-то сделать, своей деятельностью и заявлениями нанеся ущерб репутации и интересам структуры”.
Члены делегации НС РА отметили, что министр иностранных дел РФ, касаясь Декларации, оценил подобный стиль работы как неприемлемый.
Инициаторы пресс-конференции выразили сожаление, что армянские СМИ, не будучи достаточно осведомленными, озвучили ошибочные оценки Декларации и деятельности делегации НС РА в ПАЧЭС.
Члены делегации отметили, что разрабатываются дальнейшие конкретные программы и стратегические шаги их деятельности.